Aktualności » Jakie zmiany czekają nas od 1 stycznia 2019r » Zmiany w zakresie kosztów samochodu osobowego

Dzisiaj chciałbym poświęcić uwagę kolejnemu bardzo istotnemu projektowi zmiany przepisów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczący przedsiębiorcy w zakresie wykazywania kosztów z tytułu użytkowania samochodu osobowego w prowadzonej dz.g. Któż z nas dzisiaj nie wykazuje w kosztach wydatki na paliwo, ubezpieczenie, części oraz serwis i inne związane z samochodem osobowym. Obowiązująca definicja samochodu osobowego nie uległa zmianie i zapisana jest w ustawie o podatku VAT i określa ona samochód posiadający więcej niż jeden rząd siedzeń czyli np. samochodem osobowym jest bus posiadający dubel kabinę czyli dwa rzędy siedzeń pomimo tego ze jest samochodem osobowo-ciężarowym. Jest to niestety niekorzystna zmiana podatkowa ponieważ ogranicza ona wysokość zaliczania do podatkowych kosztów wydatków na eksploatacje takich samochodów odpowiednio:
- niewprowadzonych do ewidencji środków trwałych podatnika do wysokości tylko 20% wydatków a
- wprowadzonych do ewidencji śr.trw. -czyli samochody osobowe będące środkami trwałymi firmy ograniczenie będzie wynosić do 75% wydatków.
Zmiana ta budzi we mnie wiele pytań ale póki co narazie nie mam na nie odpowiedzi np. co z czynszem leasingu i kosztami eksploatacji takiego samochodu?
 
Z takich pozytywnych zmian dotyczących tego zakresu to podwyższenie limitu zaliczania w koszty odpisów amortyzacji i ubezpieczenia samochodów droższych. Aktualny limit 20tys euro został podwyższony do kwoty 150tys. zł a jeżeli jest to samochód elektryczny albo na paliwo altenatywne to z 30tys. euro do 225tys. zł. Powyższe ograniczenie zostało niestety rozciągnięte również na wydatki związane z leasingiem samochodów osobowych i ta zmiana okazuje się niekorzystna podatkowo ponieważ dotychczas leasing drogich samochodów był swego rodzaju pewną optymalizacja podatkową. Jednakże zmiana ta dotyczy umów zawartych po dniu 31 grudnia 2018r więc jeżeli ktoś planuje wziąć w leasing droższy samochód powinien zrobić to w tym roku :).

Skontaktuj się z nami

Nasz adres:

43-400 Cieszyn, ul. Motelowa 16

Napisz lub zadzwoń:

tel: 531 490 036

mail: janusz.majer@wp.pl